Kronika

Mýtské firmy ovládly veletrh fiktivních firem

Střední škola podnikání Vysoké Mýto hostila v pořadí již 7. regionální veletrh fiktivních firem. Ten se uskutečnil ve středu 13. listopadu v prostorách M-klubu.

Veletrh se jako každoročně dělil na dvě části. Od 9 hodin se na klubové scéně prezentovaly jednotlivé firmy z Vysokého Mýta, Hradce Králové, Náchoda a Pardubic v českém i anglickém jazyce. Od 10 hodin byl pak veletrh otevřený veřejnosti a studenti tak mohli obchodovat nejenom mezi sebou, ale i s přítomnými návštěvníky. Po celý veletrh byli soutěžící hodnoceni odbornou porotou i laickou veřejností. 

Nadešel čas vyhlášení vítězů, napětí v místnosti by se dalo krájet. Firmy ze SŠPO se umístily hned na několika předních příčkách. Firma SPOKOČOKO, s. r. o. získala 3. místo v soutěži o nejlepší slogan. Firma IcePoint, s. r. o. obsadila 3. místo v soutěži o nejlepší vizitku, 2. místo v soutěži o nejlepší prezentaci, ředitelka firmy Nela Netková se stala nejlepším prodejcem v anglickém jazyce a v celkové soutěži se stala 2. nejlepší firmou veletrhu. V neposlední řadě firma Cotton Candy, s. r. o. získala 2. místo v soutěži o nejlepší vizitku, 3. místo v soutěži o nejlepší prezentaci, zvítězila v soutěži o nejlepší stánek, stala se nejsympatičtější firmou veletrhu a také nejlepší firmou celého veletrhu.

Studenti pomyslnou laťku posunuli opět o úroveň výš. Nezbývá, než se těšit, co si připraví příště.

Alice Šplíchalová


Zkoušky English Cambridge

V pátek 15. listopadu proběhly na naší škole zkušební testy jazykové zkoušky Cambridge English. 
 
Jazykové zkoušky Cambridge Assessment English jsou mezinárodně nejuznávanější jazykovou kvalifikací. Fakt, že zkoušky jsou mezinárodně platné, přináší studentům velikou  výhodou oproti např. českým státním zkouškám nebo maturitě.
Úspěšný kandidát, který složí zkoušku, se stane doživotně držitelem certifikátu Cambridge English, potvrzujícím jeho zdatnost v anglickém jazyce. Certifikáty úspěšných kandidátů uznává více než 11.000 univerzit, zaměstnavatelů, autorit a úřadů, včetně českého MŠMT a vládních institucí v ČR. Mnoho škol včetně předních univerzit přihlíží k výsledkům Cambridge zkoušek a přiznává studentům bodovou bonifikaci u přijímacího řízení.

Pátek s rodilými mluvčími

V pátek 26. října v hodinách anglického jazyka vyučovali rodilí mluvčí. Do výuky se zapojila Christy , která je z USA a v ČR je na ročním pobytu. Dave pochází z Austrálie a trvale žije ve Vysokém Mýtě. Christy se v tomto školním roce bude do výuky zapojovat v rámci projektových dnů. Dave bude pravidelně vyučovat konverzaci v anglickém jazyce.


Mezinárodní zkoušky Cambridge English

Ve středu 9. října 2019 navštívil naši školu zástupce Evropského vzdělávacího centra s prezentací o mezinárodních zkouškách Cambridge. 

Zkoušky Cambridge English motivují lidi všech věkových kategorií a schopností, aby se učili angličtinu a rozvíjeli praktické znalosti pro reálný život. Každá zkouška se zaměřuje na jednu jazykovou úroveň a pomáhá studentům zlepšovat jejich komunikační dovednosti.

Základní informace dostali žáci všech ročníků.

 
Výsledek obrázku pro zkoušky cambridge

Sbírka Bílá pastelka

Jsme rádi, že se jako každý rok můžeme zúčastnit celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka, která je letos pořádána již po dvacáté. Naši žáci se zapojí mezi dobrovolníky a dovolí si vás oslovit v ulicích Vysokého Mýta ve středu 16. října 2019. Koupí pastelky můžete podpořit například zaměstnávání lidí se zrakovým postižením, v&yacut e;cvik vodicích psů nebo navigace pro nevidomé.

Výsledek obrázku pro bílá pastelka


Zřizovatel naší školy - PaedDr. Karel Kostka

Chtěli bychom Vám netradičním způsobem představit zřizovatele naší školy -

PaedDr. Karla Kostku, MBA, Ph.D.

Výsledek obrázku pro dr. Karel Kostka

Dr. Karel Kostka založil naši školu v roce 1993. Tehdejší Soukromá střední podnikatelská škola ve Vysokém Mýtě byla součástí sítě soukromých škol, jejichž zřizovatelem byl právě Dr. Kostka. Některé z těchto škol zanikly, jiné přešly pod nové zřizovatele. Kromě své "centrální školy" ve Vsetíně si Dr. Kostka ponechal pod svou patronací pouze jedinou školu, a to tu naši ve Vysoké Mýtě. 

Vliv "školní filozofie" Dr. Kostky na chod naší školy je patrný od samého začátku. Jde především o dobrou atmosféru, partnerský přístup k žákům a o výbornou profesní i osobní připravenost absolventů. 

V následujících dvou pořadech se můžete seznámit s osobností Dr. Kostky blíže:

pořad známého herce Jaroslava Duška: https://www.youtube.com/watch?v=fk4H6lDwfzg

pořad České televize Gejzír: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10805121298-gejzir/219562235000013/video/687737.

 

 


Osobnostní trénink P1 - Itálie 2019

V GALERII naleznete nová fota ze sprotovně turistického kurzu v Itálie, kterého se zúčastnila v prvním červnovém týdnu třída P1.

Nově přikládáme článek z pera žákyně P1, který jsme také zaslali ke zveřejnění do vysokomýtského zpravodaje:

Podnikatelka opět v Itálii

Dne 31. 5. 2019 se třída P1 vydala na turistický kurz do italského městečka Rosolina Mare. V podvečer se 28 dětí sešlo se svými učiteli na školním parkovišti, naložili jsme své kufry a krabice s jídlem do autobusu a čekali, až se konečně vyjede.

Cesta byla náročná, trvala dlouhých třináct hodin. Kolem osmé ráno v sobotu jsme dojeli před naše apartmány. Po předání apartmánů bylo na čase se ubytovat. Pokoje byly s krásným výhledem na naši ulici. Kupodivu Rosolina Mare není vůbec rušné město. Lidé vycházeli jen večer, kdy už nebylo takové teplo, což byl pravý opak Benátek.

V pondělí jsme se totiž vydali do Benátek, a přestože to je krásné město, byla tam i jedna věc, která vadila snad nám všem. Lidi. Bylo tam velké množství lidí. Benátky jsou známé tím, že v centru města nesmí jezdit auta, ale ulice jsou velice úzké a narvané lidmi. Prosoukat se vůbec do tohoto centra byl extrém. Tolik turistů jsem snad neviděla ani o Vánocích na Staromáku, ale proč se divit, když jsou Benátky historické město plné krásných památek. Navštívili jsme náměstí Sv. Marka, samozřejmě nesměla chybět návštěva Ponte Di Rialto, světoznámého mostu přes kanál Grande. Podobný most byl i v Chioggii, nebo-li v malých Benátkách. 

Do Chioggie jsme se podívali už v pondělí, ale pouze proto, že jsme tam nastupovali na loď do Benátek, takže nesměla chybět samostatná návštěva tohoto města ve čtvrtek odpoledne. Je to opravdu tiché město, ale moc se mi líbily místní stánky se suvenýry. Měli tam plné stánky mušlí, škeblí, hvězdic a samozřejmě pohledů a krásných magnetek. Tam jsme s kamarádkami zavítaly jako první a nakoupily spousty dárků pro naše rodiny. 

Kromě výletů do historických měst jsme měli i jiné aktivity. Každý den jsme chodili k moři, hráli míčové hry a soutěžili s panem učitelem Jankem, kdo vyhrabe hlubší díru do písku. V pátek bohužel nastal den D a s ním i cesta zpátky do Čech. Vůbec se nám nechtělo, hlavně proto, že v Čechách tou dobou byly bouřky a v Rosolině 30 stupňů. Cesta zpátky utekla velmi rychle. Možná to bylo tím, že jsme byli všichni unaveni a celou cestu jsme prospali. 

Upřímně se mi původně do Itálie vůbec nechtělo, ani nevím proč, ale teď? Hned bych se tam vrátila. 

 

Klára Pechová P1


Po stopách Tomáše Bati

Ve středu 15. května jsme se vydali se třídou P3 po stopách Tomáše Bati - navštívili jsme Baťovo město Zlín.

Na programu byla prohlídka Zlínského - Baťova mrakodrapu a návštěva Muzea obuvnictví . 
Pátrali jsme po slavných vilách Tomáše a Jana Antonína Bati, prohlédli jsme si Baťovy cihlové domky a původní studentské internáty.

Exkurze se konala v rámci předmětu management. 

 


Workshop - Latinská Amerika

V pátek 10. května se zúčatnili žáci naší školy - "španělštináři" - interaktivního workshopu na téma: Latinská Amerika.

Workshop se konal v Pardubicích  v Evropském spolkovém domě a vedli ho rodilí mluvčí. 

Žáci se dozvěděli mnoho zajímavého o zemích Latinské Ameriky, o zvycích a kultuře místního obyvatelstva.


Ocenění za rozvoj česko-německých vztahů

Střední škola podnikání ve Vysokém Mýtě obdržela 28. února 2019 ocenění od ředitele Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem za aktivní účast na „Programu podpory odborných praxí“.

Díky spolupráci , v níž spojily síly organizace, školy a podniky na obou stranách hranic, absolvovala od roku 2015 řada německých žáků ze školy Hans-Viessmann-Schule v Bad Wildungen a Frankenberku odbornou stáž ve Vysokém Mýtě a okolí, ve firmách Iveco, Mikroelektronika a Autoneum, a žáci naší školy měli naopak příležitost poznat pracovní prostředí německých firem a organizací
v Bad Wildungen a v partnerském městě Korbachu.

Účast na této zahraniční mobilitě přispěla nejen k rozšíření odborných znalostí žáků obou škol a ke zvýšení jejich šancí při uplatnění na evropském trhu práce, ale i ke sblížení a rozvoji všestranných přátelských vztahů mezi mladými lidmi z České republiky a Německa.

 

 


Mezinárodní projekt VITAE ve Vysokém Mýtě

V neděli 24. března jsme přivítali na naší škole mezinárodní projektovou skupinu Erasmus+ VITAE, která měla celkem  39 účastníků a byli v ní žáci a učitelé z Belgie, Španělska a Německa. Naši školu zastupupovalo v tomto projektu pět žáků.

 Pro účastníky projektu byl připraven pestrý program:

  1. - návštěva Městského úřadu
  2. - prohlídka Vysokého Mýta s výkladem našich žáků
  3. - projektový den ve škole
  4. - v M-klubu Vysoké Mýto se uskutečnil ve středu 27. března Mezinárodní veletrh přenositelných - dovedností, kam jsou pozváni žáci a učitele místních škol
  5. - exkurze v závodě Škoda-Auto v Mladé Boleslavi
  6. - výlet do Kutné Hory

 

Projekt byl ukončen v pátek 29. března velkou party v restauraci Jangelec.

 


Byli jsme ve slunečné Valencii

V rámci mezinárodního projektu Erasmus+ nazvaného VITAE se skupina žáků střední školy podnikání vydala na další mezinárodní setkání. Po předchozích setkáních v loňském roce v Německu a Belgii nás tentokrát hostila španělská škola Abastos ve Valencii, třetím největším městě Španělska.

Po oficiálním přivítání ve škole se žáci rozdělili do mezinárodních skupin, ve kterých společně pracovali na aktivitách, které jsou zaměřené na přenositelné dovednosti. Dělali praktické kroky k tomu, jak uspět na trhu práce – jak si správně připravit životopis, napsat žádost o práci a poté všechny čekaly simulace pracovních pohovorů v anglickém jazyce. Žáci také prezentovali vlastní vytvořené aktivity včetně krátkého videa nejen žákům z ostatních zemí zapojených do projektu, ale také skupinám z jiných škol v okolí Valencie. Během celého týdne jsme měli možnost poznat krásy Valencie především díky španělským studentům, kteří nás provázeli centrem tohoto historického města, o něco menšího než Praha. Vyzkoušeli jsme si i typický sport nazvaný pelota, což je druh tenisové hry, ve které hráči odehrávají míč holou dlaní nebo špičkami prstů. Ochutnali jsme i místní rýžovou specialitu s mořskými plody nazvanou paella, osvěžující nápoj horchata či sladké pečivo churros s čokoládou. Naopak na nás bylo uvařit českou večeři pro celou skupinu asi čtyřiceti lidí. K radosti všech jsme zvládli připravit typické obložené chlebíčky a usmažit bramboráky s uzeným masem. Jako sladkou tečku jsme nabídli domácí vanilkové rohlíčky a krásně ozdobené perníčky.

Další setkání bude již na konci března přímo ve Vysokém Mýtě, kde nás kromě pestrého programu čeká ve středu 27. března v M-klubu mezinárodní veletrh s ukázkou aktivit, na které jsou srdečně zváni žáci místních škol i široká veřejnost. Rádi vás na veletrhu uvidíme od 10:00 do 11:30 a potom od 13:00 do 15:00. Těšíme se na vás!

 


Návštěva Městského úřadu ve Vysokém Mýtě

 V pátek 15. února měli možnost žáci třetího ročníku navštívit Městský Úřad ve Vysokém Mýtě. Ve velké zasedací místnosti, která je obvykle určena k jednání vysokomýtského zastupitelstva, pro studenty uspořádala přednášku matrikářka úřadu, paní Jaroslava Zajíčková. Studenti si nechali vyprávět o zajímavé náplni práce matrikáře, seznámili se i některými dokumenty, které vyplňují např. snoubenci před vstupem do manželství. Dále si mohli tak&eacut e; prohl édnout matriční knihy (samozřejmě nevyplněné) a dostali poučení o tom, jak se tyto knihy v praxi vedou. Celá exkurze skončila v obřadní síni úřadu, kde si názorně studenti vyzkoušeli klasický svatební obřad.

Exkurze měla mezi studenty veliký ohlas, aktivně se paní matrikářky vyptávali na uplatnění některých vědomostí, které ve škole nabyli v hodinách práva.

Studenti také velmi ocenili, když je během exkurze přišel pozdravit pan Mgr. Jan Vlček, tajemník vysokomýtského úřadu. I to nakonec přispělo k tomu, že se tato exkurze stala pro naše žáky příjemným zážitkem.


Katalánština u nás??? Ano!!!

Hodina katalánštiny

V pátek 7. prosince nás navštívila naše loňská absolventka Kateřina Scheibová, nyní studentka bakalářského oboru Katalánský jazyk a literatura na filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během dopoledne zavítala do všech tříd, kde se vyučuje španělský jazyk, tedy do prvního až třetího ročníku. Studenti tak měli jedinečnou možnost seznámit se s jedním ze sedmnácti autonomních společenství Španělska, jeho tradicemi, gastronomií, významnými osobnostmi, ale také jazykem. Po Katčině hodině se dovedli suverénně představit kataláns ky. Jako bonus dostali řadu cenných rad, jak se efektivně učit cizí jazyk prostřednictvím zajímavých videí, písniček, telenovel a knížek.

Katka patří ke studentům, kteří se po maturitě na naší škole rozhodli pro studium jazyků. Vzhledem k tomu, že se jedná o jazyk ne zcela obvyklý, zajímalo nás, proč zvolila právě katalánštinu, jaké je to na vysoké škole a jaké možnosti uplatnění bude mít po skončení studia:

Studium katalánštiny ke mně přišlo zcela neplánovaně, ale jako správná „odchovaná podnikatelka" jsem v tom hned viděla marketingovou strategii a řekla si, že po středoškolském studiu francouzštiny a španělštiny bude dobré nabídnout i něco netypického. 
Co se týká samotného oboru a vysoké školy, jsem zde velmi spokojená. Většina mých učitelů jsou cizinci, což bylo hned vidět i na jejich vřelém přístupu k práci se studenty. Studium na vysoké škole se samozřejmě dosti liší od středoškolského, jelikož zde člověk jede více sám za sebe. 

Věřím v to, že se mi do budoucna tento obor bude hodit, už teď mi toto rozhodnutí otevřelo dveře k dalším románským jazykům a dozajista upevnilo mé cestovatelské a podnikatelské tužby.

Děkujeme, Katko, za perfektní hodiny a těšíme se na další setkání!

Jarmila Svatošová

 

Fotografie pořízené během výuky naleznete na facebooku školy.

 

 


Návštěva Orlického muzea

Dnes se v rámci výuky konala exkurze do Orlického muzea, které se nachází  v Chocni. Krásného zimního výletu se zúčastnilo 16 studentů (zbytek studentů školy se jel podívat na adventní trhy do Vídněwink).

Seznámili jsme se s historií zámku, absolvovali komentovanou prohlídku archeologické, paleontologické a geologické expozice s unikátními nálezy počínaje pravěkem, prohlédli si expozici historie cihlářství. Na závěr jsme obdivovali sbírku tkaných záložek do knih, kalendářů a znaků. 

Pořídili jsme i pár fotek - můžete si je prohlédnout na facebooku školy.

Všem děkuji za příjemně strávený čas!

Blanka Janková

 

 


Střední škola podnikání Vysoké Mýto, s.r.o.

Tvorba webu: wwworks.cz