Kronika

Zřizovatel naší školy - PaedDr. Karel Kostka

Chtěli bychom Vám netradičním způsobem představit zřizovatele naší školy -

PaedDr. Karla Kostku, MBA, Ph.D.

Výsledek obrázku pro dr. Karel Kostka

Dr. Karel Kostka založil naši školu v roce 1993. Tehdejší Soukromá střední podnikatelská škola ve Vysokém Mýtě byla součástí sítě soukromých škol, jejichž zřizovatelem byl právě Dr. Kostka. Některé z těchto škol zanikly, jiné přešly pod nové zřizovatele. Kromě své "centrální školy" ve Vsetíně si Dr. Kostka ponechal pod svou patronací pouze jedinou školu, a to tu naši ve Vysoké Mýtě. 

Vliv "školní filozofie" Dr. Kostky na chod naší školy je patrný od samého začátku. Jde především o dobrou atmosféru, partnerský přístup k žákům a o výbornou profesní i osobní připravenost absolventů. 

V následujících dvou pořadech se můžete seznámit s osobností Dr. Kostky blíže:

pořad známého herce Jaroslava Duška: https://www.youtube.com/watch?v=fk4H6lDwfzg

pořad České televize Gejzír: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10805121298-gejzir/219562235000013/video/687737.

 

 


Osobnostní trénink P1 - Itálie 2019

V GALERII naleznete nová fota ze sprotovně turistického kurzu v Itálie, kterého se zúčastnila v prvním červnovém týdnu třída P1.

Nově přikládáme článek z pera žákyně P1, který jsme také zaslali ke zveřejnění do vysokomýtského zpravodaje:

Podnikatelka opět v Itálii

Dne 31. 5. 2019 se třída P1 vydala na turistický kurz do italského městečka Rosolina Mare. V podvečer se 28 dětí sešlo se svými učiteli na školním parkovišti, naložili jsme své kufry a krabice s jídlem do autobusu a čekali, až se konečně vyjede.

Cesta byla náročná, trvala dlouhých třináct hodin. Kolem osmé ráno v sobotu jsme dojeli před naše apartmány. Po předání apartmánů bylo na čase se ubytovat. Pokoje byly s krásným výhledem na naši ulici. Kupodivu Rosolina Mare není vůbec rušné město. Lidé vycházeli jen večer, kdy už nebylo takové teplo, což byl pravý opak Benátek.

V pondělí jsme se totiž vydali do Benátek, a přestože to je krásné město, byla tam i jedna věc, která vadila snad nám všem. Lidi. Bylo tam velké množství lidí. Benátky jsou známé tím, že v centru města nesmí jezdit auta, ale ulice jsou velice úzké a narvané lidmi. Prosoukat se vůbec do tohoto centra byl extrém. Tolik turistů jsem snad neviděla ani o Vánocích na Staromáku, ale proč se divit, když jsou Benátky historické město plné krásných památek. Navštívili jsme náměstí Sv. Marka, samozřejmě nesměla chybět návštěva Ponte Di Rialto, světoznámého mostu přes kanál Grande. Podobný most byl i v Chioggii, nebo-li v malých Benátkách. 

Do Chioggie jsme se podívali už v pondělí, ale pouze proto, že jsme tam nastupovali na loď do Benátek, takže nesměla chybět samostatná návštěva tohoto města ve čtvrtek odpoledne. Je to opravdu tiché město, ale moc se mi líbily místní stánky se suvenýry. Měli tam plné stánky mušlí, škeblí, hvězdic a samozřejmě pohledů a krásných magnetek. Tam jsme s kamarádkami zavítaly jako první a nakoupily spousty dárků pro naše rodiny. 

Kromě výletů do historických měst jsme měli i jiné aktivity. Každý den jsme chodili k moři, hráli míčové hry a soutěžili s panem učitelem Jankem, kdo vyhrabe hlubší díru do písku. V pátek bohužel nastal den D a s ním i cesta zpátky do Čech. Vůbec se nám nechtělo, hlavně proto, že v Čechách tou dobou byly bouřky a v Rosolině 30 stupňů. Cesta zpátky utekla velmi rychle. Možná to bylo tím, že jsme byli všichni unaveni a celou cestu jsme prospali. 

Upřímně se mi původně do Itálie vůbec nechtělo, ani nevím proč, ale teď? Hned bych se tam vrátila. 

 

Klára Pechová P1


Po stopách Tomáše Bati

Ve středu 15. května jsme se vydali se třídou P3 po stopách Tomáše Bati - navštívili jsme Baťovo město Zlín.

Na programu byla prohlídka Zlínského - Baťova mrakodrapu a návštěva Muzea obuvnictví . 
Pátrali jsme po slavných vilách Tomáše a Jana Antonína Bati, prohlédli jsme si Baťovy cihlové domky a původní studentské internáty.

Exkurze se konala v rámci předmětu management. 

 


Workshop - Latinská Amerika

V pátek 10. května se zúčatnili žáci naší školy - "španělštináři" - interaktivního workshopu na téma: Latinská Amerika.

Workshop se konal v Pardubicích  v Evropském spolkovém domě a vedli ho rodilí mluvčí. 

Žáci se dozvěděli mnoho zajímavého o zemích Latinské Ameriky, o zvycích a kultuře místního obyvatelstva.


Ocenění za rozvoj česko-německých vztahů

Střední škola podnikání ve Vysokém Mýtě obdržela 28. února 2019 ocenění od ředitele Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem za aktivní účast na „Programu podpory odborných praxí“.

Díky spolupráci , v níž spojily síly organizace, školy a podniky na obou stranách hranic, absolvovala od roku 2015 řada německých žáků ze školy Hans-Viessmann-Schule v Bad Wildungen a Frankenberku odbornou stáž ve Vysokém Mýtě a okolí, ve firmách Iveco, Mikroelektronika a Autoneum, a žáci naší školy měli naopak příležitost poznat pracovní prostředí německých firem a organizací
v Bad Wildungen a v partnerském městě Korbachu.

Účast na této zahraniční mobilitě přispěla nejen k rozšíření odborných znalostí žáků obou škol a ke zvýšení jejich šancí při uplatnění na evropském trhu práce, ale i ke sblížení a rozvoji všestranných přátelských vztahů mezi mladými lidmi z České republiky a Německa.

 

 


Mezinárodní projekt VITAE ve Vysokém Mýtě

V neděli 24. března jsme přivítali na naší škole mezinárodní projektovou skupinu Erasmus+ VITAE, která měla celkem  39 účastníků a byli v ní žáci a učitelé z Belgie, Španělska a Německa. Naši školu zastupupovalo v tomto projektu pět žáků.

 Pro účastníky projektu byl připraven pestrý program:

  1. - návštěva Městského úřadu
  2. - prohlídka Vysokého Mýta s výkladem našich žáků
  3. - projektový den ve škole
  4. - v M-klubu Vysoké Mýto se uskutečnil ve středu 27. března Mezinárodní veletrh přenositelných - dovedností, kam jsou pozváni žáci a učitele místních škol
  5. - exkurze v závodě Škoda-Auto v Mladé Boleslavi
  6. - výlet do Kutné Hory

 

Projekt byl ukončen v pátek 29. března velkou party v restauraci Jangelec.

 


Byli jsme ve slunečné Valencii

V rámci mezinárodního projektu Erasmus+ nazvaného VITAE se skupina žáků střední školy podnikání vydala na další mezinárodní setkání. Po předchozích setkáních v loňském roce v Německu a Belgii nás tentokrát hostila španělská škola Abastos ve Valencii, třetím největším městě Španělska.

Po oficiálním přivítání ve škole se žáci rozdělili do mezinárodních skupin, ve kterých společně pracovali na aktivitách, které jsou zaměřené na přenositelné dovednosti. Dělali praktické kroky k tomu, jak uspět na trhu práce – jak si správně připravit životopis, napsat žádost o práci a poté všechny čekaly simulace pracovních pohovorů v anglickém jazyce. Žáci také prezentovali vlastní vytvořené aktivity včetně krátkého videa nejen žákům z ostatních zemí zapojených do projektu, ale také skupinám z jiných škol v okolí Valencie. Během celého týdne jsme měli možnost poznat krásy Valencie především díky španělským studentům, kteří nás provázeli centrem tohoto historického města, o něco menšího než Praha. Vyzkoušeli jsme si i typický sport nazvaný pelota, což je druh tenisové hry, ve které hráči odehrávají míč holou dlaní nebo špičkami prstů. Ochutnali jsme i místní rýžovou specialitu s mořskými plody nazvanou paella, osvěžující nápoj horchata či sladké pečivo churros s čokoládou. Naopak na nás bylo uvařit českou večeři pro celou skupinu asi čtyřiceti lidí. K radosti všech jsme zvládli připravit typické obložené chlebíčky a usmažit bramboráky s uzeným masem. Jako sladkou tečku jsme nabídli domácí vanilkové rohlíčky a krásně ozdobené perníčky.

Další setkání bude již na konci března přímo ve Vysokém Mýtě, kde nás kromě pestrého programu čeká ve středu 27. března v M-klubu mezinárodní veletrh s ukázkou aktivit, na které jsou srdečně zváni žáci místních škol i široká veřejnost. Rádi vás na veletrhu uvidíme od 10:00 do 11:30 a potom od 13:00 do 15:00. Těšíme se na vás!

 


Návštěva Městského úřadu ve Vysokém Mýtě

 V pátek 15. února měli možnost žáci třetího ročníku navštívit Městský Úřad ve Vysokém Mýtě. Ve velké zasedací místnosti, která je obvykle určena k jednání vysokomýtského zastupitelstva, pro studenty uspořádala přednášku matrikářka úřadu, paní Jaroslava Zajíčková. Studenti si nechali vyprávět o zajímavé náplni práce matrikáře, seznámili se i některými dokumenty, které vyplňují např. snoubenci před vstupem do manželství. Dále si mohli tak&eacut e; prohl édnout matriční knihy (samozřejmě nevyplněné) a dostali poučení o tom, jak se tyto knihy v praxi vedou. Celá exkurze skončila v obřadní síni úřadu, kde si názorně studenti vyzkoušeli klasický svatební obřad.

Exkurze měla mezi studenty veliký ohlas, aktivně se paní matrikářky vyptávali na uplatnění některých vědomostí, které ve škole nabyli v hodinách práva.

Studenti také velmi ocenili, když je během exkurze přišel pozdravit pan Mgr. Jan Vlček, tajemník vysokomýtského úřadu. I to nakonec přispělo k tomu, že se tato exkurze stala pro naše žáky příjemným zážitkem.


Katalánština u nás??? Ano!!!

Hodina katalánštiny

V pátek 7. prosince nás navštívila naše loňská absolventka Kateřina Scheibová, nyní studentka bakalářského oboru Katalánský jazyk a literatura na filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během dopoledne zavítala do všech tříd, kde se vyučuje španělský jazyk, tedy do prvního až třetího ročníku. Studenti tak měli jedinečnou možnost seznámit se s jedním ze sedmnácti autonomních společenství Španělska, jeho tradicemi, gastronomií, významnými osobnostmi, ale také jazykem. Po Katčině hodině se dovedli suverénně představit kataláns ky. Jako bonus dostali řadu cenných rad, jak se efektivně učit cizí jazyk prostřednictvím zajímavých videí, písniček, telenovel a knížek.

Katka patří ke studentům, kteří se po maturitě na naší škole rozhodli pro studium jazyků. Vzhledem k tomu, že se jedná o jazyk ne zcela obvyklý, zajímalo nás, proč zvolila právě katalánštinu, jaké je to na vysoké škole a jaké možnosti uplatnění bude mít po skončení studia:

Studium katalánštiny ke mně přišlo zcela neplánovaně, ale jako správná „odchovaná podnikatelka" jsem v tom hned viděla marketingovou strategii a řekla si, že po středoškolském studiu francouzštiny a španělštiny bude dobré nabídnout i něco netypického. 
Co se týká samotného oboru a vysoké školy, jsem zde velmi spokojená. Většina mých učitelů jsou cizinci, což bylo hned vidět i na jejich vřelém přístupu k práci se studenty. Studium na vysoké škole se samozřejmě dosti liší od středoškolského, jelikož zde člověk jede více sám za sebe. 

Věřím v to, že se mi do budoucna tento obor bude hodit, už teď mi toto rozhodnutí otevřelo dveře k dalším románským jazykům a dozajista upevnilo mé cestovatelské a podnikatelské tužby.

Děkujeme, Katko, za perfektní hodiny a těšíme se na další setkání!

Jarmila Svatošová

 

Fotografie pořízené během výuky naleznete na facebooku školy.

 

 


Návštěva Orlického muzea

Dnes se v rámci výuky konala exkurze do Orlického muzea, které se nachází  v Chocni. Krásného zimního výletu se zúčastnilo 16 studentů (zbytek studentů školy se jel podívat na adventní trhy do Vídněwink).

Seznámili jsme se s historií zámku, absolvovali komentovanou prohlídku archeologické, paleontologické a geologické expozice s unikátními nálezy počínaje pravěkem, prohlédli si expozici historie cihlářství. Na závěr jsme obdivovali sbírku tkaných záložek do knih, kalendářů a znaků. 

Pořídili jsme i pár fotek - můžete si je prohlédnout na facebooku školy.

Všem děkuji za příjemně strávený čas!

Blanka Janková

 

 


Návštěva adventní Vídně

Ve středu 12. prosince 2018 uspořádala naše škola tradiční adventní zájezd. Tentokrát jsme navštívili vánoční trhy ve Vídni. Součástí zájezdu byla prohlídka historické části Vídně a známé obrazové galerie Albertina.


Vítězství At Pop's, s. r. o.

Ve středu 14. listopadu se konal 6. Regionální veletrh fiktivních firem. Vedle našich firem se představily žákovské firmy ze středních škol Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Nejlepší firmou veletrhu byla vyhlášena naše firma At Pop's, s. r. o.

Nejlepším prodejcem v anglickém jazyce se stala Tereza Plašilová z firmy Funky monky, s. r. o.

Na základě hlasování návštěvníků veletrhu byla nejsympatičtější firmou veletrhu vyhlášena firma At Pop's, s. r. o.

 

Naše firmy získaly ocenění i v dalších soutěžích:

1. místo za nejlepší vizitku získala firma Exomex, s. r. o.

1. místo za nejlepší prezentaci vyhrála firma At Pop's, s. r. o.

2. místo za nejlepší prezentaci získala firma Funky monky, s. r. o.

2. místo za nejlepší slogan získala firma At Pop's, s. r. o.

Speciální cenu CEFIF za výkony podané na tomto veletrhu získala firma Exomex, s. r. o.

 

Všem blahopřejeme!!!

 

 

 


Na Erasmu v Belgii

Po návštěvě severoněmeckého města Glückstadt v minulém školním roce se několik našich žáků vydalo na další mezinárodní setkání v rámci projektu VITAE.

Tentokrát zamířili do belgického Genku, kde pracovali v týmech se svými vrstevníky z Belgie, Německa a Španělska. Společně vytvářeli aktivity na zdokonalení přenositelných dovedností, kdy např. vymýšleli deskové hry a natáčeli krátká videa.  V praktických seminářích se mohli naučit natáčet videa a pracovat v prostředí Moodle.

Naše partnerská škola pro nás připravila velmi zajímavý program. Kromě pracovních aktivit a přednášek o místním trhu práce měli všichni možnost více poznat město Genk a v jeho okolí navštívit bývalé uhelné doly, kde jsou pro veřejnost přístupné některé důlní budovy. Z vysoké těžební věže se nabízel krásný pohled na celé město. Všem se také líbila procházka historickým městem Hasselt a prohlídka hlavního města Belgie včetně Evropského parlamentu.

Jak uvedli někteří účastníci, jejichž komentáře si můžete přečíst níže, mezi největší přínosy patřilo získání dalších zkušeností s přenositelnými, komunikačními i jazykovými dovednostmi a navázání nových přátelství.

Z ohlasů některých účastníků:

„Projektu VITAE nejvíce vděčím za poznání nových přátel a kultur. Díky projektu jsem také zjistila jak důležité jsou v životě přenositelné, komunikační a jazykové dovednosti a jsem ráda, že se tento projekt zaměřuje právě na ně. V Belgii jsem si nejen zlepšila komunikaci v cizím jazyce, ale i organizační dovednosti a schopnost improvizovat. 

Setkání v Belgii pro mě bylo velice přínosné a já bych chtěla poděkovat lidem, díky kterým tento projekt může fungovat.          Taťána Hrdinová´

 

„Největším přínosem pro mě bylo to, že jsem si našla nové kamarády a poznala jejich kultury. Taky jsem si procvičila angličtinu. Líbily se mi snad všechny aktivity a všechno mě bavilo. Nejvíce asi exkurze. Jsem ráda, že jsem se projektu zúčastnila, získala jsem z něho spoustu zkušeností a těším se na výlet do Španělska.“          Jana Myšáková

 

„Líbilo se mi, že byli všichni přátelští. Největším přínosem bylo získání dalších zkušeností s přenositelnými dovednostmi a navázání nových přátelství.“          Katka Šrollerová

 

„Belgie jako celek pro mě byla přínosným zážitkem - měla jsem příležitost vidět krásná místa, seznámit se s přátelskými lidmi, vyzkoušet si nové činnost a nabýt nějaké teoretické i praktické zkušenosti. Prožila jsem příjemné zážitky, na které budu ještě dlouho vzpomínat. Líbila se mi možnost komunikace s lidmi z jiných států a také fakt, že některé věci, které jsem se při pobytu naučila, budu moci využít i v budoucnu. Také se mi líbilo, že pobyt hodně působil na rozvíjení spolupráce mezi jednotlivými lidmi i přes rozdíly, které mezi nimi jsou. Pobyt v Belgii jsem si velice užila a jsem ráda, že jsem se rozhodla zúčastnit.“          Tereza Vojtěchová

 


Odborná praxe v Německu září 2018

Ve dnech 9. – 29. září 2018 se studenti čtvrtého ročníku Tereza Jarešová, Nela Hoderová a Jan Svatoš zúčastnili odborné stáže v německém Korbachu, partnerském městě Vysokého Mýta.

Vyzkoušeli si práci v oblasti státní správy, každý v jiné organizaci – Tereza v odboru kultury a sociálních věcí na městském úřadě, Nela na osobním oddělení krajského úřadu a Jan ve správním oddělení krajského centra pro výuku řemesel. Podíleli se na běžném provozu kanceláře a plnili úkoly, k nimž patřila například práce s databází zaměstnanců, vyhledávání informací, vyřizování korespondence, archivace dokumentů, objednávky zboží, komunikace se zaměstnanci a s veřejností. Kromě toho nahlédli i do specifických oblastí. Nelu zajímaly odlišnosti v pracovním právu a byla přítomna u přijímacích pohovorů, kde si mohla zkusit ohodnotit kandidáta jako ostatní členové komise.  Jan se seznámil se širokým spektrem činností a služeb centra poskytujícího vyučení v různých oborech a pracoval v programech sloužících k placení pojištění a k evidenci osob, zatímco Tereza měla za úkol porovnat provoz mateřských škol v Korbachu a ve Vysokém Mýtě a výsledek své práce prezentovat před pracovníky oddělení.

Studenti brzy překonali počáteční obavy z neznámého prostředí díky laskavému přístupu svých vedoucích a kolegů, kteří pro ně uspořádali několik výletů, a byli nadšeni z poznávání města a kraje, z pracovního prostředí a nových přátelských vztahů. Praxe jim umožnila nejen zlepšit komunikaci v němčině, ale také osamostatnit se, ujasnit si některé životní postoje a budoucí profesní směřování.

Projekt se uskutečnil ve spolupráci s organizací Tandem, Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže, a byl financován z větší části z grantu Česko-německého fondu budoucnosti. Děkujeme také oběma partnerským městům, Korbachu a Vysokému Mýtu, za organizační a finanční pomoc, a podniku Iveco ve Vysokém Mýtě za významný sponzorský dar a za dlouhodobou podporu vzdělávání na naší škole.

PhDr. Jarmila Svatošová


Na veřejné dražbě

Ve středu 3. října si studenti čtvrtého ročníku vyzkoušeli roli návštěvníků veřejné dražby - dražilo se 6 vozidel. 
Součástí exkurze byla také přednáška o problematice a chodu dražeb, činnosti finanční správy a finančních úřadech.
To vše se konalo na územním pracovišti finančního úřadu pro Pardubický kraj v Chrudimi.


Střední škola podnikání Vysoké Mýto, s.r.o.

Tvorba webu: wwworks.cz